Strony

środa, 27 lutego 2013

Rodzaje chmur.

Cirrus- chmury pierzaste, zbudowane z kryształków lodu. Należą do jednych z najpiękniejszych chmur, tworząc klaczki, wiry i włókna ciągnące się przez całe niebo. Chmury te w postaci końskiego ogona czy haczyków ostrzegają przed nadejściem ciepłego frontu i burz. Chmury cirrus często występują z chmurami Cirrocumulus.

Cumulus- Chmury kłębiaste określane są jako chmury rozwoju pionowego, układają się w pionowe sterty lub są puszyste.

Cirrocumulus- Chmury kłębiasto pierzaste piętra wysokiego. Występują na wysokości od 5 do 12 km nad ziemią. Często obok cirrocumulusów możemy zobaczyć cirrusy . Cirroculumusy świadczą o niestabilnych warunkach w atmosferze i z dużym wyprzedzeniem ostrzegają o nadejściu opadów.

Altocumulus- Chmury piętra średniego. Występują na wysokości od 2 do 7 km w postaci
płatów lub wydłużonych walców, łatwo pomylić je z podobnymi cirrostratusami, lecz bez zjawiska halo. O czym świadczą altocumulusy? Jeśli występują wczesnym rankiem to możemy spodziewać się opadów lub burz w ciągu najbliższej doby  lub wieczorem tego dnia.

Cumulonimbus- jedne z najbardziej znanych chmur a na pewno środowisku pasjonatów burz. Cumulonimbusy są chmurami kłębiastymi deszczowymi, są bardzo rozbudowane, osiągającymi wierzchołkami wysokość nawet kilkunastu kilometrów. Jej rozmiary są ogromne i z ziemi nie mamy możliwości obserwacji ich w całej okazałości, całe chmury cumulonimbus można zobaczyć jedynie z dużej wysokości np. z samolotu. Towarzyszą im ulewne deszcze, burze, grad oraz silny wiatr.

Cumulus humilis tak zwane Chmury dobrej pogody- są chmurami kłębiastymi o małym rozwoju pionowym, wstępują pojedynczo lub w małych grupach,  osiągają wysokość około 1,5 km. Chmury cumulus humilis powstają zazwyczaj późnym rankiem lub wczesnym popołudniem .  Chmury dobrej pogody są koloru białego i nie są gęste, powstają kiedy masa powietrza jest dośc stabilna i w powolnym tempie ogrzewa się od podłoża

Cumulus mediocris- średnio rozwinięte chmury kłębiaste,osiągające wysokość  od 5 do 7 km o ciemnej, płaskiej podstawie a wierzchołki w kształcie kalafiora , występują późnym rankiem lub wczesnym popołudniem, w przeciwieństwie do chmur cumulus humilis świadczą o nie stabilności powietrza.

Cumulus congustus- chmury kłębiaste osiągające swoimi zaokrąglonymi wierzchołkami odróżniają się od cumulonimbusów, których wierzchołki są rozwichrzone i przynoszą opady i burze, cumulusy congustusy osiągają nawet 10 km wysokości, powstają w wyniku silnych wstępujących prądów w niestabilnych masach powietrza.

Stratus- chmury warstwowe, bez kształtne, bez wyrazistej podstawy. Typem chmury stratus jest mgła która przylega do podłoża. W górach dla turystów na dole będzie to chmura a dla tych na górze mgła.

Cirrostratus chmury piętra wysokiego od 5 do 12 km zbudowane z kryształków lodu, czasami występują jako mglista zasłona, niekiedy w cirrostratusach możemy zaobserwowaćhalo które zwiastuje szybkie opuszczenie się podstawy chmur i opady w ciągu najbliższej doby.

Altostratus- chmury warstwowe piętra średniego, występują na wysokości od 2 do 7 km składają się z kryształów lodu i kropli wody, maja postać rozciągniętej w poziomie warstwy, Z altostratusów wystąpią opady w ciągu 48 godzin jeśli ciemnieją i rozwijają się pionowo.

Nimbostratus- chmury o niskiej podstawie, ale ciemnej i grubej, opady z nimbostratusa są ciągłe i obfite

Lenticularis – chmury soczewkowate ( mało znane jednak pięknie wyglądające) najczęściej możemy je obserwować w rejonach podgórskich od kierunku wiatru mają kształt płaskiej soczewki, powstają w zafalowanych strumieniach powietrza przez góry.


Przeczytaj również: Jak samemu prognozować pogodę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz