niedziela, 30 grudnia 2012

Prognoza na noc z 30.12 na 31.12.2012r.


Nadchodząca noc minie pod znakiem chłodu i miejscami, nawet na przeważającym obszarze przymrozka. Będziemy mieli też w całej Polsce bezchmurne, lub z małym zachmurzeniem niebo.

Na przeważającym obszarze kraju przymrozek.
Tej nocy mieszkańcy Małopolski, Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia i wschodu Mazowsza będą musieli zmierzyć się z przymrozkiem na poziomie od 0 do -2 stopni. W pozostałej części Mazowsza, na Kujawach, Pomorzu, Warmii i Mazurach, na Opolszczyźnie, Śląsku  i we wschodniej Wielkopolsce termometry wskażą 1 stopień. Na Dolnym Śląsku, w zachodniej części Wielkopolski i w woj. Zachodnio Pomorskim będzie 2 stopnie ciepła. Najcieplej na zachodzie - 4*C. Jak już na wstępie notki pisałem, w całej Polsce tej nocy zachmurzenie małe lub bezchmurne niebo. Nad ranem może przelotnie popadać lekka mżawka na północnym zachodzie kraju.

sobota, 29 grudnia 2012

Szczegółowa prognoza na Sylwestra i Nowy Rok!

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Czas sprawdzić, jaką pogodę będziemy mieli w ten dzień, ale i też w Nowy Rok. A pogodę pokrótce mówiąc będziemy mieli dobrą. Zapraszamy na szczegóły.

Sylwester
Dzień Sylwestrowy zapowiada nam się w Małopolsce, na Podkarpaciu, w woj. Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Mazowszu będziemy mieli nawet bezchmurne niebo. Na pozostałym obszarze przejaśnienia. Tylko na Pomorzu lekko popada i tam zachmurzenie całkowite. Będzie ciepło. Od 6/7 stopni na zachodzie i południowym zachodzie, przez 5 w Wielkopolsce, na Kujawach, w Małopolsce i częściowo na Mazowszu, 4 stopnie ciepła na Lubelszczyźnie, w woj. Świętokrzyskim, na Podkarpaciu, Podlasiu, Warmii i Mazurach i częściowo na Mazowszu, po 3*C punktowo na Podlasiu.

Noc Sylwestrowa
Noc zapowiada się w całej Polsce z zachmurzeniem całkowitym i umiarkowanym, z przejaśnieniami. To drugie będziemy mieli na południowym wschodzie, południu i wschodzie Polski. Pocieszeniem jest to, że nigdzie nie będzie padać. Temperatury w miarę wysokie. Pojawi się przymrozek, ale będzie słaby. Od 5 stopni na zachodzie, przez 4 w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach i Dolnym Śląsku, 2/3*C na Mazowszu, Podlasiu i Warmii i Mazurach, po 0/-1/-2 stopnie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w woj. Świętokrzyskim i w Małopolsce.

Nowy Rok
2013 rok powitamy pod znakiem ciepła i w miarę pogodnego nieba, bo tylko na zachodzie, północnym zachodzie i północy będziemy mieć zachmurzenie całkowite, a poza tym umiarkowane, z przejaśnieniami. Temperatury wysokie. Na zachodzie aż 8 stopni. 6/7 kresek powyżej zera wskażą termometry na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Kujawach, w Małopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, na Śląsku, w woj. Świętokrzyskim i na Podkarpaciu. Poza tym 3-4 stopnie.


Podsumowując. Zapowiada nam się w miarę pogodny i ciepły początek Nowego Roku. Oby tylko prognozy się sprawdziły i po 5.01 przyszła zima ;)

piątek, 28 grudnia 2012

Mroźna noc. Dzień z dodatnią temperaturą. Szczegółowa prognoza.


O ile dzisiejszy dzień był tylko trochę mroźny, o tyle noc zapowiada się jako na prawdę zimna. Jutro znów dodatnie temperatury. Zapraszamy na szczegóły.

Noc bardzo mroźna na południu.
Nadchodząca noc zapowiada się bardzo mroźnie na samym południu Polski, głównie w miejscowościach podgórskich, gdzie termometry pokażą 12 stopni poniżej zera! W Małopolsce będzie -8/-9*C. Na Podkarpaciu słupki rtęci spadną do -7 stopni. -4 *C pokażą termometry na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Kujawach i wschodzie Wielkopolski. -3 stopnie będzie w zachodniej i centralnej części Wielkopolski. Najcieplej będzie w pozostałej części Polski. Na zachodzie i północy będzie 0/-1*C. W całej Polsce bez opadów. Na wschodzie i południu będzie nawet bezchmurne niebo.

W dzień dodatnia temperatura.
Jutro w prawie całej Polsce będą panowały temperatury dodatnie. Tylko na Lubelszczyźnie, Podlasiu i Warmii i Mazurach będzie 0. Najcieplej na zachodzie i Dolnym Śląsku - +4 stopnie. 3 stopnie ciepła będą w Wielkopolsce, +2 stopnie będzie w Małopolsce. 1 stopień pokażą termometry na Kujawach, Pomorzu, Mazowszu i na Podkarpaciu. Jutro popada tylko na Pomorzu. Będą to opady lekkiego deszczu. W całej Polsce jednak zachmurzenie albo całkowite, albo słabe, z przejaśnieniami.

środa, 26 grudnia 2012

Kiedy wróci zima?


Od wczoraj już w całej Polsce mamy totalną chlapę i niestety ciepło. Zapewne niektórzy chcą wiedzieć, kiedy wróci zima. My na to pytanie jeszcze dokładnie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ale analizując modele, to na powrót białej i mroźnej zimy będziemy mogli liczyć na początku II dekady stycznia. Oczywiście w najbliższych dniach, jaki i na początku stycznia będziemy mieli kilka chłodnych dni, ale nie spadnie dużo śniegu. Dopiero w okolicach 8-9 stycznia nastanie blokada Atlantyku i do Polski zacznie napływać zimne powietrze. Mroźno w całej Polsce będzie już kilka dni później, w okolicach 11-12 stycznia. Będzie mogło nas nieźle zasypać, ponieważ możliwe będą mocne niże Genueńskie, które przyniosą bardzo duże śnieżyce. Pod koniec II dekady stycznia Atlantyk się odblokuje i wyśle do nas nie ciepłe powietrze, a śnieżyce z prawdziwego zdarzenia. Nieco cieplej zrobi się pod koniec stycznia i właśnie wtedy powróci odwilż. W najcieplejszym momencie dnia temperatury podskoczą nawet do +15 stopni! A więc czeka nas tak samo gwałtowna odwilż jak teraz. Luty nie napawa optymizmem. Będzie on mokry i ciepły, zwłaszcza w I dekadzie. Później zrobi się chłodniej, ale na jakąś trwalszą zimę, na tą chwilę liczyć nie możemy. Oczywiście będziemy mieli lekkie i te mocniejsze ataki zimy, ale będą one krótkotrwałe, a zaraz po tym przyjdzie odwilż. Marzec nie będzie miesiącem wiosennym, a więc będzie chłodno przez cały marzec. Będziemy mieli częste incydenty zimowe, ale również bardzo krótkie.
Ogólnie w nadchodzącym czasie na jakąś rekordową zimę liczyć nie możemy. Oczywiście są to prognozy bardzo orientacyjne i pewnie się zmienią, ale o zmianach  będziemy Państwa na bieżąco informować.

wtorek, 25 grudnia 2012

Na horyzoncie lekkie i chwilowe ochłodzenie. Prognoza długoterminowa.

Najbliższe 16 dni zapowiada się raczej na równi. Nie zabraknie dni chłodniejszych, gdzie temperatury będą spadały poniżej zera, ale i tak na szybki powrót zimy w tej chwili liczyć nie możemy. Poniżej prognoza w wersji graficznej.


KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ.

poniedziałek, 24 grudnia 2012

Noc z odwilżą. Pierwszy dzień świąt bardzo ciepły.


Nadchodząca, Bożonarodzeniowa już noc zapisze się jako ciepła, ponieważ czeka nas w całym kraju odwilż. Nie powinno jednak nic padać, poza kilkoma miejscami, ale będzie padało słabo. Natomiast jutro miejscami będzie wręcz wiosennie. Zapraszamy na szczegóły.

Noc na plusie wszędzie.
W ciągu nadchodzącej nocy będziemy mieli w całej Polsce temperatury na plusie. Najwyższe zanotują mieszkańcy zachodu, gdzie będzie 4/5 stopni ciepła. W drugiej części nocy tak ciepło będzie też w Wielkopolsce. Poza tym 4*C na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Warmii i Mazurach i w Małopolsce. 1/2 stopnie powyżej zera będzie na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w woj. Świętokrzyskim. Najzimniej będzie w Kotlinach i miejscowościach położonych bliżej gór. Chociaż i tam nie powinniśmy zanotować morzu. Będzie co najwyżej 0*C. W drugiej części nocy i tam będzie plus. Nigdzie tej nocy nie powinno padać poza Pomorzem i Podlasiem, ale tam popada bardzo słabo.

W dzień nawet 10 stopni ciepła.
Bardzo ciepło zapowiada się jutrzejszy dzień. Na zachodzie słupki rtęci sięgną nawet 10 stopni! Poza tym 8*C na Dolnym Śląsku. 7 kresek powyżej zera pokażą termometry w woj. Zachodnio-Pomorskim, na Kujawach, w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie. 5/6 stopni będzie na Mazowszu, Warmii i Mazurach, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz w woj. Świętokrzyskim. Najchłodniej, ale również ciepło będzie na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Tam 4*C. Na Podkarpaciu silniej powieje, w porywach do 40-50 km/h. Opadów mżawki spodziewamy się tylko na krańcach północno zachodniej Polski. Poza tym zachmurzenie całkowite, ale bez opadów. Pod wieczór zacznie padać w woj. Zachodnio Pomorskim i na północy woj. Lubuskiego.

Nie powinno być ślisko.
Pocieszeniem dla kierowców może być to, że nie powinno być ani tej nocy, ani jutro ślisko na drogach. Jedyne co może przeszkadzać to błoto pośniegowe lub kałuże. Oczywiście trudno może być się poruszać tym, co nie zmieni opon na zimowe ;) Poza tym, nawet mimo wychłodzonego podłoża kałuże nie powinny zamarzać. Tym bardziej, że nie będzie nic padało. Ale oczywiście warto zachować ostrożność, zwłaszcza, gdy jest duży ruch.

Życzenia świąteczne!

Cały zespół naszego bloga z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałby złożyć wam najserdeczniejsze życzenia. Dużo szczęścia, zdrowia, Rodzinnej atmosfery, niezapomnianych wrażeń, Spokojnych Świąt, po świętach powrotu zimy i wszystkiego czego sami sobie życzycie! 
                                           Życzy zespół bloga meteoserwis. 
                                                                      Wesołych Świąt!

sobota, 22 grudnia 2012

Prognoza sezonowa na okres luty-czerwiec 2013r.

Chcielibyśmy Państwu zaprezentować prognozę sezonową na okres luty-czerwiec 2013r. Szczegółowa prognoza na styczeń pojawi się na łamach naszego blogu najprawdopodobniej 1 stycznia. Oczywiście przypominamy, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny i się zapewne zmienią, ale zaczynajmy.

Luty 2013
Drugi miesiąc nowego roku zapisze się w większości kraju w normie. Tylko na południowym zachodzie i południu Polski będzie 1 stopień powyżej normy. Nie unikniemy zapewne ataków zimy, ale również ataków ciepła, kiedy nieraz temperatura będzie podskakiwała do nawet 10-15 stopni.

Marzec 2013 
W marcu, mimo że w całej Polsce temperatury będą o 1 stopień wyżej od normy to nie poczujemy wiosny. Możliwe są incydenty zimowe, zwłaszcza w pierwszej części miesiąca. Potem będzie cieplej, ale może być mokro i ponuro. Rzadko będziemy mieli temperatury w okolicach 15 stopni. Częściej w okolicach 10. Będzie niestety dużo więcej opadów niż zwykle i dlatego miesiąc zapisze się jako lekko powyżej normy.

Kwiecień 2013
Kwiecień może nie być miesiącem wiosennym. Będziemy mieli co prawda temperatury na poziomie 15 stopni, ale nie w pierwszej części miesiąca. Właśnie do połowy miesiąca będzie raczej chłodno i mokro. Dopiero II część kwietnia przyniesie nam ciepło i słońce. Temperatury często będą przekraczały 15 stopni, ale na 20 kresek powyżej zera jeszcze będzie za wcześnie. Ogólnie miesiąc zapiszemy w całym kraju jako w normie.

Maj 2013
Piąty miesiąc roku z pewnością przyniesie już wiosnę. Tylko na wschodzie będzie więcej dni chłodniejszych, kiedy temperatura będzie spadała w okolice 10-15 stopni. Poza tym temperatury w normie. Pod koniec miesiąca możliwy atak upałów i wtedy temperatury będą podskakiwały do 25*C. Maj zapiszemy w całym kraju w normie. Tylko na wschodzie odchylenie od normy będzie o 1 stopień na minus.

Czerwiec 2013
Pierwsza część miesiąca upalna. Często będziemy mieli temperatury rzędu 25-30 stopni. Niestety często również będziemy nawiedzani przez duże nawałnice. W II połowie czerwca zrobi się dużo chłodniej. Temperatury będą spadały poniżej 20 stopni, a na wschodzie będzie kilka dni z temperaturą oscylującą w granicach 10 stopni. Dlatego tam zapiszemy miesiąc jako lekko chłodny (odchylnie od normy o 1 stopień na minus). W pozostałej części Polski miesiąc w normie.

Jakie będą święta Bożego Narodzenia?


Można było się tego spodziewać. Prognozy pogody na tegoroczne święta Bożego Narodzenia w  ciągu kilku dni diametralnie się zmieniły, a to wszystko przez Niż Atlantycki, który niestety przyniesie odwilż. Zapraszamy jednak na szczegóły.

Wigilia 24.12.2012r.
Wigilia w tym roku minie niestety pod znakiem odwilży. Tylko na Podlasiu utrzyma się mróz na poziomie -4/-5 stopni. Przymrozi, ale lekko również na Warmii i Mazurach, ale tam tylko -1/-2*C. Poza tym odwilż.
Wysokie temperatury będą panowały już nocą z 23.12 na 24.12. Na zachodzie ok. godziny 03:00 będzie już 4 stopnie, a nad ranem w Wigilię na Dolnym Śląsku punktowo będzie nawet +8*C! To jednak nie koniec niespodzianek. W ciągu dnia na Dolnym Śląsku i na południu woj. Lubuskiego będzie 8/9 stopni ciepła, a na samiutkich krańcach zachodu nawet +10 stopni. Ciepło będzie również w Małopolsce, Wielkopolsce, na zachodzie, północnym zachodzie i na południu Mazowsza. W tych rejonach termometry pokażą 4/5 stopni. Nieco chłodniej będzie na Pomorzu i w pozostałej części Mazowsza. Tam +3*C. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu powinno być 2 stopnie ciepła. Jak już wcześniej wspomniałem mróz utrzyma się na Podlasiu i Warmii i Mazurach. W Wigilię popada na zachodzie i w centrum. Opady będą dość mocne. Będzie to na ogół deszcz i deszcz ze śniegiem. Lekko popada również na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu i będą to opady mżawki.

Noc z 24.12 na 25.12.2012r.
Na pasterkę pójdziemy już niemal w całym kraju w chlapie. A to wszystko przez to, że ocieplenie będzie cały czas postępowało. Nocą, w czasie pasterki mróz będzie trzymał jeszcze jedynie na samym północnym wschodzie Polski, gdzie i tak będzie to mróz słaby bo na poziomie 0/-1*C. Poza tym na plusie. Najcieplej na zachodzie, aż 8 stopni. Na Dolnym Śląsku nie powinno być więcej niż 7*C. 5 stopni C pokażą termometry na północnym zachodzie, w Wielkopolsce i Małopolsce, 3/4 kreski powyżej zera będą na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. 1/2*C na Podlasiu. Opady na ogół deszczu i deszczu ze śniegiem na północnym zachodzie, Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu.Mocniej powieje na Podlasiu. W porywach do 30-40 km/h.

Boże Narodzenie 25.12.2012r.
Pierwszy dzień świąt zapowiada się na prawdę ciepło. Na zachodzie będzie nawet +12 stopni! W Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku od 8 do 10*C. Na północnym zachodzie i w Małopolsce powinno być +6/7 stopni. 4/5 stopni ciepła będzie na pozostałym obszarze Polski. Opadów brak. Jedynie na samej północy kraju lekko pokropi deszcz.

Drugi dzień świąt 26.12.2012r.
Drugi dzień świąt upłynie pod znakiem odwilży. Najcieplej będzie cały czas na zachodzie i Dolnym Śląsku, gdzie będzie 8/9 stopni. 8 kresek powyżej zera będzie również na północnym wschodzie Małopolski. 6 stopni ciepła będzie na północnym zachodzie Polski, w Wielkopolsce, na Mazowszu, w Małopolsce, woj. Świętokrzyskim i na Podkarpaciu. 4/5*C będzie na Warmii i Mazurach oraz na Lubelszczyźnie. Najchłodniej, bo 3 stopnie będzie na Podlasiu. W całej Polsce powinno obejść się bez opadów. Tylko na Podkarpaciu chwilami lekko pokropi deszcz. Dopiero wieczorem od południa wejdzie strefa mocniejszych opadów deszczu, która przejdzie w nocy z 26.12 na 27.12 przez Podkarpacie i południową część Lubelszczyzny.

Widać więc, że pech nas nie opuszcza i kolejne święta Bożego Narodzenia upłyną nie pod znakiem zimy,  a pod znakiem Bożonarodzeniowej pluchy.


piątek, 21 grudnia 2012

Krótka nieobecność.

Wszystkich chcieliśmy przeprosić za tą krótką nieobecność. Po prostu nie ma czasu - przygotowania do świąt i inne sprawy. Tak na prawdę blog w tej chwili leży tylko na mojej głowie, a nie miałem ostatnio zbyt dużo czasu. Od jutra powrót i prognoza na Święta i Sylwestra.

środa, 19 grudnia 2012

Nadchodzi mroźna noc! Ubierzcie się ciepło!




Najbliższa noc może się zapisać, jako najzimniejsza w tym sezonie, zwłaszcza na wschodzie, gdzie słupki rtęci spadną do nawet -15 stopni. Na pozostałym obszarze również będzie zimno, ale nie unikniemy odwilży. Co prawda lekkiej, ale jednak. Zapraszamy na szczegóły.

Najzimniej na wschodzie i północnym wschodzie.
Najzimniejsza noc zapowiada się na Lubelszczyźnie i Podlasiu. W tych regionach będzie -12/-13 stopni, ale na samym wschodzie Lubelszczyzny i Podlasia termometry spadną do nawet -15*C. Nieco cieplej, ale również zimno będzie na Podkarpaciu, Mazowszu, w woj. Świętokrzyskim i na Warmii i Mazurach. Tam -8/-9 stopni. W Małopolsce i na wschodzie Wielkopolski będzie 7 stopni mrozu. W Wielkopolsce, na Kujawach, Pomorzu i w woj. Zachodnio Pomorskim oraz na zachodzie termometry wskażą od -5 do -2 stopni. Najcieplej na Dolnym Śląsku. Tam może panować lekka odwilż, bo będzie 0/1*C.

W całej Polsce bez opadów.
W ciągu najbliższych godzin w całej Polsce nic nie powinno padać. Tylko punktowo w Wielkopolsce i na Mazowszu może bardzo lekko i przelotnie popadać. Poza tym bez opadów. Zachmurzenie w całym kraju całkowite. Wiatr słaby i umiarkowany.

wtorek, 18 grudnia 2012

Nadchodzą siarczyste mrozy. Są szanse na mroźne i białe święta. Prognoza długoterminowa.

Dziś zaprezentujemy Państwu prognozę długoterminową na okres 16 dni. Zbliżają się siarczyste mrozy i są szanse, zwłaszcza na wschodzie na mroźne jak i białe święta. Do wigilii będzie robiło się coraz zimniej, aż właśnie w wigilię na termometrach będzie nawet -21*C. Potem będzie robiło się coraz cieplej. 30.12 i w sylwestra znów zrobi się chłodniej, ale wraz z początkiem roku przyjdzie ocieplenie i 3.01.2013 termometry w najcieplejszym momencie dnia wyniosą max. 4 stopnie, a min. 0. Poniżej prognoza w wersji graficznej.



KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ.

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Nocą popada. Ciąg dalszy odwilży jutro.


Nadchodząca noc z pewnością nie zapisze się jako sucha. Popada deszcz i marznący deszcz i deszcz ze śniegiem. Na drogach będzie bardzo ślisko.

Popada prawie wszędzie.
Prawie w całej Polsce spodziewajmy się dziś opadów. Tylko na południowym wschodzie i północnym zachodzie bez opadów. Poza tym opady śniegu w Małopolsce, na Opolszczyźnie, częściowo w Wielkopolsce i na Mazowszu. Opady deszczu ze śniegiem, bądź marznącego deszczu mają mieć miejsce na północy Polski i na Kujawach.

Mróz po wschodniej stronie Wisły.
Mrozu tej nocy mogą się spodziewać mieszkańcy Lubelszczyzny, Podkarpacia, Warmii i Mazur, Małopolski, woj. Świętokrzyskiego i Podkarpacia. W dalszej części nocy, bliżej poranka mróz sięgnie również Mazowsza. Poza tym odwilż. Temperatury od 1 stopnia na zachodzie, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu, Opolszczyźnie i Kujawach, przez 0/-1 na Mazowszu, w Małopolsce i na zachodzie Warmii i Mazur, -3*C na wschodzie Mazowsza, -4 na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach, po -5/-6 stopni na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany. Tylko na krańcach Polski wschodniej mocniejszy - w porywach do 25-30 km/h.

W ciągu dnia mroźno nie tylko na wschodzie.
Jutrzejszy dzień nadal mroźny na wschodzie, ale nie tylko tam. Mróz sięgnie również Kujaw i Pomorza. Poza tym odwilż. Temperatury od 4 stopni na Dolnym Śląsku, przez 3 na zachodzie, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, 2*C w Małopolsce i na północnym zachodzie Polski, -1 na zachodzie Mazowsza, Pomorzu, Kujawach, w woj. Świętokrzyskim i częściowo na Podkarpaciu, -2/-3 stopnie na zachodzie Warmii i w pozostałej części Mazowsza i Podkarpacia, -4 na Lubelszczyźnie i Warmii i Mazurach, po -5/-6 i -7 stopni na Podkarpaciu i Suwalszczyźnie.

Miejscami popada. 
Jutro od opadów uwolnią się mieszkańcy zachodu, północnego zachodu i południowego zachodu. Poza tym będzie padał lekki śnieg. Mocniej popada na Podlasiu i tam spadnie do 2-3 cm śniegu.

Będzie ślisko.
Po raz kolejny ostrzegamy przed bardzo trudnymi warunkami na drogach. Już dziś wieczorem jak jechałem do cioci, to na drodze był sam lód i było bardzo ślisko! Tak będzie zapewne w większej części Polski, a więc kierowcy zachowajcie ostrożność!

sobota, 15 grudnia 2012

Wstępna prognoza na święta Bożego Narodzenia.


Postanowiłem, że dzisiaj zamieszczę na blogu taką wstępną prognozę na 2 dni świąteczne, czyli na Wigilię i Boże Narodzenie. Co prawda nie warto sugerować się tą prognozą, bo do świąt jeszcze lekko ponad tydzień, ale możliwe, że co nie co się sprawdzi. Wygląda jednak na to, że na przykład na wschodzie, czy północnym wschodzie, nadchodzące święta mogą być białe. Oto szczegóły.

Wigilia 
W całej Polsce bez opadów. Zachmurzenie duże na zachodzie i wschodzie. Tylko w centrum kraju nie powinno się chmurzyć. Będzie zimno. Od 0 stopni na krańcach Polski południowo zachodniej, przez -4 w Wielkopolsce, -5/-6 na Mazowszu, Kujawach i Pomorzu, po nawet -10/-11*C w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Podlasiu i Warmii i Mazurach.

Boże Narodzenie
Pierwszy dzień świąt niestety z odwilżą. Na zachodzie będzie nawet 5-6 stopni powyżej zera. 3-4 w Wielkopolsce, na Pomorzu i Dolnym Śląsku, 1/2*C w Małopolsce. Na Mazowszu , Warmii i Mazurach, Lubelszczyźnie, Podlasiu i Podkarpaciu od -2 do -6 stopni C. Jeśli chodzi o opady, to może być podobnie jak dziś. Silne śnieżyce wystąpią na Mazowszu, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz na Kujawach i Pomorzu. W tych dwóch ostatnich miejscach będzie to śnieg przechodzący w deszcz ze śniegiem. Na pozostałym obszarze opady deszczu i marznącego deszczu.

Po świętach ocieplenie prawdopodobnie wejdzie jeszcze głębiej i na zachodzie będzie nawet +8/9 stopni. Będzie to prawdopodobnie zapowiedź ciepłego stycznia. Ale tą prognozą nie ma się co sugerować w stu procentach. Oczywiście jest jakiś procent szans, że owa prognoza sprawdzi się choć po części, ale lepiej się nie nastawiać na taki scenariusz. Bardziej wiarygodną prognozę na święta wydamy w połowie nadchodzącego tygodnia, a oficjalną prawdopodobnie w weekend.

Noc nadal niebezpieczna. Szczegółowa prognoza.

Zbliżająca się noc może przynieść znów niebezpieczeństwo na drogach. Będzie sypał śnieg i padał marznący deszcz. Sprawdźmy szczegóły.

Śnieżyce cały czas na wschodzie. 
Przez całą noc będzie mocno sypało w województwach wschodnich i północno wschodnich. Spadnie tam tylko w ciągu nocy od 5 do 10 cm świeżego puchu. Na Lubelszczyźnie powieje mocniej, co przyniesie zawieje i zamiecie śnieżne. Na pozostałym obszarze popada deszcz ze śniegiem oraz marznący deszcz. Słaby śnieg z deszczem popada na północnym zachodzie. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Mazowszu i Kujawach będzie to marznący deszcz przechodzący w deszcz ze śniegiem. Poza tym bez opadów.

Odwilży ciąg dalszy.
Tej nocy mróz zanotują tylko mieszkańcy wschodu i północnego wschodu Polski, gdzie będzie -1 stopień. Poza tym 1/2*C na Mazowszu, Podkarpaciu, Kujawach i Pomorzu. Najwięcej kresek powyżej zera pokażą termometry w pozostałej części kraju, gdzie będzie 3-4 stopnie ciepła.

Uwaga na drogach!
Kierowców znów ostrzegamy przed bardzo trudnymi warunkami drogowymi! Bardzo niebezpiecznie może być w całej Polsce, a więc Kierowcy Zachowajcie Ostrożność!

Ostrzeżenie!

                                                        OSTRZEŻENIE!
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami do Polski przyszła odwilż. Na wschodzie nadal jest mroźno. W związku z tym chcielibyśmy wydać ostrzeżenie przed każdego rodzaju opadami w całej Polsce. Już teraz na wschodzie bardzo intensywnie pada śnieg, a to dopiero początek. Na zachodzie zamiast deszczu chwilami pada marznący deszcz tworzący lodowicę na drogach. Również na północnym zachodzie pada deszcz ze śniegiem i jest bardzo ślisko. W dalszej części dnia w prawie całej Polsce (oprócz wschodu i północnego wschodu) wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. Tam, gdzie będzie padał śnieg, czyli na wschodzie i północnym wschodzie powieje silniejszy wiatr (w porywach do 60-70 km/h), który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W całej Polsce, na drogach będzie wyjątkowo niebezpiecznie, dlatego kierowców, jak i pieszych, ostrzegamy przed bardzo trudnymi warunkami na całym obszarze Polski! Zachowajcie ostrożność!

                                                                       Z poważaniem - zespół bloga meteoserwis.blogspot.com

piątek, 14 grudnia 2012

Jutro na wschodzie śnieżyce.





Jutro, kiedy prawie w całej Polsce będzie odwilż i będzie padał deszcz na przemian z deszczem ze śniegiem, mieszkańcy wschodniej Polski będą mieli "kataklizm śniegowy". Od godzin popołudniowych mieszkańcy Lubelszczyzny, Podkarpacia, Podlasia i Mazur będą "nawiedzeni" mocnymi śnieżycami. Szacujemy, że od godziny mniej więcej 12-13 jutro do niedzieli spadnie 20-25 cm białego puchu. Kolejnych śnieżyc, zwłaszcza na Lubelszczyźnie spodziewamy się w niedzielę po południu, ale z racji, że tam też dotrze odwilż, to nocą z niedzieli na poniedziałek będzie padał deszcz ze śniegiem. Jutro oprócz tych śnieżyc będzie padał w pozostałej części Polski deszcz i deszcz ze śniegiem. Praktycznie tylko na zachodzie nic nie powinno padać. Deszcz ze śniegiem spadnie w Małopolsce, na Mazowszu, w woj. Świętokrzyskim i na północy. Poza tym będzie to deszcz. Temperatury jutro od -2*C na Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, przez 2 na Mazowszu, Kujawach i Pomorzu, po 4 w pozostałej części kraju. W niedzielę mróz będzie panował tylko na Podlasiu i Mazurach. Tam -2*C. Poza tym od 1-2 stopni na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu, Kujawach, Pomorzu i na północnym zachodzie, przez 3 w Małopolsce.Wielkopolsce i na zachodzie, po nawet 5*C na Dolnym Śląsku. 

Zapewne przy jutrzejszych opadach nastanie paraliż drogowy, tak więc prosimy o wyjątkową ostrożność. Możliwe też, że mocniej powieje, do 40-45 km/h, co przyniesie zawieje i zamiecie śnieżne.

czwartek, 13 grudnia 2012

Nadchodzi odwilż.


Niestety, ale możliwe, że sprawdzi się scenariusz, że wygra Niż Atlantycki, bowiem już od soboty czeka nas w prawie całej Polsce ocieplenie i miejscami będziemy mieli nawet 4-5 stopni powyżej zera. Zima zostanie tylko na wschodzie. Cieplej będzie robiło się już jutrzejszej nocy (tj. noc z piątku na sobotę). Najpierw termometry podskoczą do 1*C na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Ok. godziny 03:00 temperatury na plusie będą już w południowej Wielkopolsce, tam 1*C. Na Dolnym Śląsku będzie +2 stopnie. Nad ranem ciepło zrobi się już w całej Wielkopolsce i na zachodzie. Będzie w tych rejonach +1 stopień, tylko na Opolszczyźnie nieco cieplej. +2/+3 stopnie. W ciągu sobotniego południa będzie już wszędzie, oprócz Polski wschodniej i północno wschodniej (tam cały czas mróz na poziomie -2/-3*C) ciepło. Najcieplej na zachodzie, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce i Wielkopolsce. W w/w regionach będzie +4 stopnie. Na pozostałym obszarze (nie licząc wschodu i północnego wschodu) temperatury wyniosą 2-3 stopnie. Nie zabraknie opadów, które w ciągu dnia wystąpią na zachodzie. Będzie to deszcz bądź deszcz ze śniegiem. Wieczorem może bardzo mocno sypać na wschodzie Polski. W niedzielę mróz będzie występował tylko na Lubelszczyźnie, Podlasiu i na Mazurach. Poza tym temperatury od 2 do 5 stopni. Pięć kresek powyżej zera będzie głównie na zachodzie. Bardzo mocno będzie padać wszędzie poza zachodem. Im dalej na wschód tym większa szansa na śnieg. We wschodnich województwach będzie sypać bardzo obficie i spadnie na prawdę dużo śniegu. Poniedziałek to ciąg dalszy odwilży. Temperatury podobne do tych z niedzieli, a popada praktycznie wszędzie. Opady lekkie. Tylko na wschodzie może chwilami mocniej sypać śnieg. W późniejszych dniach jest szansa, że do gry wejdzie Wyż Rosyjski, ale na zachodzie może nie być szans na mróz.
A więc wszystko wskazuje na to, że czeka nas kilkudniowa odwilż. Na wschodzie w ten weekend może na prawdę mocno sypać i niewykluczone, że nasypie bardzo dużo śniegu. Możliwe, że nawet do 25-30 cm.

poniedziałek, 10 grudnia 2012

W weekend dojdzie do walki Niżu Atlantyckiego z Wyżem Rosyjskim.

Najbliższy weekend będzie niezwykle ciekawy, jeśli chodzi o pogodę w naszym kraju i nie tylko. Dojdzie do walki Niżu znad Atlantyku z potężnym Wyżem Rosyjskim. Kto wygra? Nie wiadomo. Ta walka będzie niezwykle zacięta. Niż będzie sprowadzał od zachodu ciepłe i wilgotne powietrze, które będzie chciało przedostać się w głąb Polski. Na wschodzie będzie mroźno i sucho. Co by było, gdyby wygrał niż? Zamiast śniegu i mrozów mielibyśmy temperatury przekraczające 5 stopni, częste opady deszczu i silny wiatr. Wyż za to przyniósłby suchą i bardzo mroźną pogodę. Temperatury w nocy spadałyby nawet poniżej -20 stopni, a w dzień mielibyśmy max. -10*C. Gdyby dołożyć do tego ciśnienie, któro w centrum Wyżu wynosi nawet ponad 1050-1060 hPa czulibyśmy się znacznie inaczej. Taki wyż byłby w stanie zalegać nad Polską kilkanaśnie dni, a nawet kilka tygodni. Z jednej strony to dobrze, bo święta byłyby białe, ale z drugiej źle, bo powietrze będzie bardzo suche i na opady nie będziemy mogli liczyć. GFS pokazuje Niż Genueński w okolicach świąt. Naszym zdaniem jest to możliwe, ale niestety do świąt jeszcze dwa tygodnie i nie warto na razie publikować oficjalnych prognoz. Jeśli mielibyśmy wybierać, co wygra, czy Niż, czy Wyż, postawilibyśmy, że Wyż. Dlaczego? Wyż Rosyjski jest dużo potężniejszy od Niżu Atlantyckiego. Różnica ciśnienia w centrum jest duża.
Tak więc fani zimy muszą trzymać kciuki, aby walkę wygrał Wyż Rosyjski, a Niż poszedł sobie daleko od nas.

niedziela, 9 grudnia 2012

Prognoza na tydzień 10.12-16.12.2012r.


Kończący się tydzień przyniósł i nadal przynosi nam bardzo zimową pogodę. Pada śnieg i jest mroźno. W nadchodzącym tygodniu będzie podobnie. Zapraszamy na szczegóły.

Poniedziałek
Pierwszy - roboczy dzień tygodnia przyniesie opady śniegu i mróz. Na szczęście opady nie powinny być intensywne. Popada na zachodzie, południowym zachodzie, na Podlasiu, Warmii i Mazurach, na północy Wielkopolski i miejscami na Mazowszu. Poza tym bez opadów. Temperatury zróżnicowane. Na krańcach zachodnich i miejscami południowo zachodnich 0 stopni. -2*C będzie na Dolnym Śląsku i miejscami w Małopolsce, -3 stopnie wskażą termometry miejscami na Warmii i Mazurach, oraz na południu Podlasia. -4 stopnie będzie w pozostałej części Podlasia i w pasie od woj. Zachodnio Pomorskiego, przez Wielkopolskę,  Mazowsze, woj. Świętokrzyskie, aż po Podkarpacie. Najzimniej będzie na Lubelszczyźnie i południu Mazowsza. Tam -5/-6 stopni.

Wtorek
We wtorek spodziewamy się małej ilości opadów. Popada tylko w woj. Zachodnio Pomorskim i na Dolnym Śląsku, oraz miejscami w Małopolsce. Opady będą słabe i tylko na samych krańcach Polski północno zachodniej będą mocniejsze, ale spadnie od 1-2 cm śniegu. Poza tym bez opadów. W Warszawie mogą być  nawet przejaśnienia. Będzie zimniej niż w poniedziałek. Najwyższą wartość temperatury wskażą termometry w Małopolsce, woj. Świętokrzyskim, na południu Mazowsza i południu Lubelszczyzny, na Podkarpaciu i nad samym morzem. W w/w regionach będzie -2/-3*C. -4 stopnie będzie na pozostałym obszarze i tylko punktowo na wschodzie, w okolicach Lublina i na zachodzie w okolicach Gorzowa może być zimniej, od -6 do -8 stopni.

Środa
W kolejnym dniu tygodnia - w środę czeka nas zmiana pogody. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu od samego rana, aż do godzin wieczornych, lub nawet nocnych ma sypać bardzo intensywny śnieg. Wg. naszych wyliczeń spadnie od 10 do nawet 20 cm białego puchu. Poza tym popada w środę w całej Polsce. Tylko na północy i na zachodzie Mazowsza nic nie powinno padać. Poza Lubelszczyzną i Podkarpaciem opady będą raczej słabe. Tylko na południu Polski spadnie max. 5-6 cm śniegu, poza tym od 1 do 3-4 cm. Temperatury niskie. Nad samym morzem będzie 0, w większej części Wielkopolski -1/-2*C, na zachodzie, południowym zachodzie i południu termometry pokażą 3 kreski poniżej zera, a na pozostałym obszarze -4/-5 stopni. Na wschodzie i miejscami na Mazowszu będzie -6 *C.

Czwartek
Czwartek przyniesie nam ponownie mrozy. Opadów śniegu będzie mało. Popada tylko na Podlasiu, Warmii i Mazurach i miejscami na zachodzie. Opady będą bardzo słabe i małe szanse, że spadnie nawet 2-3 cm śniegu. Temperatury wszędzie na minusie. Najcieplej będzie na zachodzie. -2 *C. Poza tym -3 stopnie na Podlasiu, i na południu Wielkopolski, -4*C na pozostałym obszarze Polski. Najzimniej będzie na północnym zachodzie kraju, gdzie będzie -7/-8 stopni.

Piątek
Bez większych zmian. W całej Polsce nic nie powinno padać i w Wielkopolsce, na północnym zachodzie i wschodzie możliwe bezchmurne niebo. Temperatury nadal na minus. -8 stopni na zachodzie i wschodzie, -3/-4 na południu i południowym zachodzie. -5/-6 na pozostałym obszarze kraju.

Sobota
Pierwszy dzień weekendu jak na tą chwilę zapowiada się bardzo niepewnie, ponieważ dojdzie do walki Wyżu Rosyjskiego z Niżem Atlantyckim. Padać nie powinno nigdzie prócz zachodnich krańców Mazowsza, gdzie będzie padał śnieg na przemian z deszczem. Temperatury w większości kraju na plusie. Tylko na wschodzie, północy i zachodzie będzie kolejno -4, -2 i -1 stopień. Na pozostałym obszarze Polski od 1 do nawet 4*C. Jednak podkreślamy, że ta prognoza jest bardzo niepewna, bo nie wiadomo jeszcze czy wygra Wyż, czy Niż. Notka na ten temat pojawi się na naszym blogu najprawdopodobniej jutro.

Niedziela
Prognozy na niedzielę również są bardzo niepewne. Na tą chwilę model pokazuje mróz w całym kraju. Tylko na krańcach Polski zachodniej będzie 0 stopni i tam poprószy słaby śnieg. Poza tym im dalej na wschód tym zimniej. Na wschodzie -4*C, w centrum -2/-3, a w Wielkopolsce, na północy i Dolnym Śląsku będzie -1 stopień.

Tak więc podkreślamy, że prognozy na weekend są niepewne. O walce Niżu Atlantyckiego z Wyżem Rosyjskim napiszemy prawdopodobnie jutro. I jeszcze zachęcamy do częstego odwiedzania bloga.

Dziś kolejne śnieżyce ! W poniedziałek również.

Dziś czekają Nas kolejne opady śniegu, gdzie możemy spodziewać się opadów?
Dwa fronty atmosferyczne które wkroczyły do Naszego kraju  jeden na zachodzie kraju, drugi na wschodzie kraju będą przynosić opady sniegu.
Na zachodzie spodziewamy się jednak bardziej intensywnych opadów, lokalnie może spaść nawet 6 cm białego puchu. Przy temperaturze -2*C i silnym wietrze możliwy paraliż na drogach, wiatr będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne. Nieco lepiej będzie na wschodzie tutaj tylko opady śniegu ale jednak słabe i przejściowe, również wiatr będzie słabszy a temperatura -6*C.
Lokalnie słabe i przelotne opady śniegu spodziewane są również w Wielkopolsce i zachodniej części województwa Łódzkiego. 
Termometry pokażą od  -1*C nad samym morzem, przez -2/-3*C od Szczecina przez Kujawsko-pomorskie, Wielkopolskie aż po Dolnośląskie, zimniej będzie w centrum oraz w Południowo-wschodnich regionach kraju tutaj słupki rtęci spadną do nawet -8*C więc będzie bardzo zimno. 
I 5*C na Mazurach. 
Noc będzie bardzo śnieżna, prawie wszędzie spodziewamy się opadów śniegu. Najintensywniej padać będzie w Województwie Zachodniopomorskim tam lokalnie Może spaść do 6 cm białego puchu, od 2 do 3 cm przybędzie w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku , również na Podlasiu może spaść do 3 cm białego opadu. W pozostałych regionach spadnie nie więcej jak 1 cm śniegu. Temperatura nie będzie już tak mocno spadać jeszcze lokalnie do -15*C w południowo-zachodnich regionach, w centrum od 8 do 10*C, najcieplej   
będzie na krańcach zachodnich tam temperatura spadnie do -5*C podobnie jak w Wielkopolsce. 
Uwaga na dość silny wiatr, zwłaszcza nad morzem w zachodnich regionach oraz w centrum i na Mazurach, tutaj wiatr może powodować lokalne zawieje i zamiecie śnieżne.

sobota, 8 grudnia 2012

UWAGA na silny mróz !!! Są już pierwsze ofiary.

Od kilku dni mamy już prawdziwą zimę, na termometrach i w dzień i w nocy temperatury ujemne, lokalnie intensywne opady śniegu. Niestety ostatniej nocy z powodu silnych mrozów zmarły 3 osoby. Policja apeluje aby zwracać szczególna uwagę na osoby bezdomne które śpią pod gołym niebem, to one są najbardziej narażone na odmrożenia oraz na zamarznięcie.

Dzisiejszej nocy Polska znów zostanie skuta mrozem. Najzimniej będzie tam gdzie niebo będzie bezchmurne a więc w regionach południowych. Od Krakowa po Wrocław tam temperatura spadnie do nawet - 17*C lokalnie do 20*C a przy gruncie może nawet do 21*C! Na Podkarpaciu może lekko poprószyć a temperatura spadnie do -15*C.
W województwach Łódzkim i zachodniopomorskim słupki rtęci spadną do -11*C w tych regionach niebo prawie bezchmurne. Najbliżej zera termometry pokażą nad samym morzem -5*C jednak tam będzie zachmurzenie i lokalnie może popadać śnieg. Na pozostałym obszarze czyli w Wielkopolsce, na Mazowszu i Mazurach termometry pokażą -8*C lokalnie lub przy gruncie możliwe spadki do nawet -12*C.
Słabe, przelotne opady śniegu mogą występować na krańcach wschodnich kraju a w centrum i na Mazurach mogą występować bardzo gęste mgły.

Jeszcze raz prosimy o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na osoby bezdomne oraz starsze, schorowane, samotnie mieszkające osoby.

Ile w Polsce leży śniegu?

Na pewno niektórzy myślą, gdzie w Polsce znajduje się największa pokrywa śnieżna. My postanowiliśmy to sprawdzić. Zapraszamy na przegląd większych miast Polski.

Szczecin - 2 cm 
Gdańsk - Ilości śladowe (poniżej, bądź równo 0.5 cm)
Olsztyn - 3 cm
Suwałki - 7 cm
Białystok - 5 cm
Lublin - 14 cm
Rzeszów - 3 cm
Kraków - 6 cm
Katowice - 8 cm
Opole - 8 cm
Wrocław - 2 cm
Zielona Góra - 11 cm
Poznań - 4 cm
Łódź - 5 cm
Warszawa - 6 cm

Warto podkreślić, że w Ustce po dzisiejszych, nocnych opadach konwekcyjnych leży aż 33 cm białego puchu, a niewykluczone, że jutro dosypie jeszcze więcej.


piątek, 7 grudnia 2012

Noc najzimniejsza w tym sezonie! Ubierzcie się ciepło!


Nadchodząca noc będzie najzimniejsza w tym sezonie. Tym, którzy będą musieli gdzieś wyjść, niech się grubo ubiorą, a Ci co nie muszą wychodzić, a chcą, to lepiej zostać w domu.

W Małopolsce nawet -20 stopni!
W okolicach Krakowa dzisiejsza noc będzie na prawdę mroźna. Termometry pokażą -20*C! W pozostałej części Małopolski również będzie zimno. Od -14 do -17 stopni. Cieplej będzie w innych częściach kraju. Najcieplej będzie nad morzem. Tam -4/-5 stopni. -6*C pokażą termometry na wschodzie Mazowsza. W pozostałej części Polski temperatury wahać się będą od -8 do -10 stopni. Miejscami w Wielkopolsce i na południu Warmii i Mazur będzie -12*C.

Popada tylko na wschodzie.
Lekkich opadów śniegu spodziewamy się jedynie na wschodzie Polski. Opady nie sięgną siły 1 mm, a więc małe szanse, żeby spadł nawet 1 cm śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie średnie. Na południu, południowym zachodzie i zachodzie Polski bezchmurne niebo.

Jaki będzie weekend?


Już jutro,  dla niektórych dziś początek weekendu. Czy nadal czekają nas opady śniegu i mróz? Tego dowiecie się, czytając Szczegóły. Oto one.

Sobota 
Jutrzejszy dzień będzie pogodny tylko na Dolnym Śląsku i na południu Małopolski. Poza tym zachmurzenie duże lub średnie. Nie zabraknie opadów śniegu, a wystąpią one na północy i miejscami na Lubelszczyźnie. Będą to opady na ogół słabe. Na Lubelszczyźnie wręcz symboliczne. Na północy popada nieco mocniej i spadnie 1-2 cm śniegu. Pod wieczór zacznie padać w całym woj. Zachodnio Pomorskim, a nocą opady śniegu przesuną się na Mazury. Temperatury zróżnicowane. Najcieplej będzie na północy, gdzie słupki rtęci pokażą -1/-2 stopnie. Nad samym morzem 0 stopni. W głębi kraju mróz będzie większy. -3*C będzie na zachodzie i zachodzie Wielkopolski, -4 stopnie słupki rtęci pokażą na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Mazurach, w Małopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Na pozostałym obszarze -5/-6 stopni. Miejscami w Wielkopolsce i na Mazowszu nawet -8*C.

Niedziela
Drugi dzień weekendu podobny do soboty. Nadal będzie mroźno i miejscami popada śnieg. Od południowego wschodu zacznie wchodzić strefa z większymi opadami śniegu i w ciągu dnia popada właśnie na krańcach Polski południowo wschodniej. Również na północnym zachodzie sypnie śniegiem. Temperatury niskie. Od -3 stopni na północy i zachodzie, przez -5 na Lubelszczyźnie, Podlasiu, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku, -6 na Mazowszu i w Wielkopolsce, po nawet -10 stopni na samych krańcach wschodu Polski.

czwartek, 6 grudnia 2012

Noc bardzo mroźna. Dzień również. Szczegółowa prognoza.


Najbliższa noc z pewnością zapisze się jako najzimniejsza w tym sezonie. Jutrzejszy dzień również mroźny. Tradycyjnie zapraszamy na szczegóły.

Nocą nawet -12 stopni!
Tej nocy na samym wschodzie Polski słupki rtęci pokażą -12*C! Przy gruncie będzie zapewne kilka stopni mniej, a więc będzie bardzo ślisko. Poza tym najzimniej będzie na Podlasiu, Dolnym Śląsku, południu i zachodzie Polski, gdzie termometry wskażą -8 stopni. Na Podkarpaciu, Mazowszu i na wschodzie, północy i w centrum Wielkopolski będzie -4 stopnie. Na pozostałym obszarze kraju -5/-6 stopni. O poranku może być jeszcze zimniej.

Gdzieniegdzie popada.
Podczas najbliższej nocy spodziewamy się lekkich i miejscami dość intensywnych opadów śniegu. Wystąpią one na Opolszczyźnie, w Małopolsce, na zachodzie Mazowsza i wschodzie Wielkopolski, oraz w centrum i na południu Lubelszczyzny. Będą to opady słabe. Spadnie zaledwie 1-3 cm śniegu. Mocniej popada na zachodzie Mazowsza, wschodzie Wielkopolski i północy Opolszczyzny. O poranku może być nawet 5 cm więcej białego puchu.

W ciągu dnia nadal mróz.
Jutrzejszy dzień zapisze się jako mroźny. Najzimniej będzie na Podlasiu, w centrum Wielkopolski i na Dolnym Śląsku. Tam -4*C. -3 stopnie wskażą termometry w pozostałej części kraju. Warto podkreślić, że temperatura w ciągu dnia będzie szybko spadała w dół i już o godzinie 15:00 jutro miejscami na Lubelszczyźnie może być -8 stopni.

Popada śnieg.
Jutro na opady lekkiego śniegu będą mogli liczyć mieszkańcy Podkarpacia, Lubelszczyzny, Małopolski, woj. Świętokrzyskiego, południa i centrum Mazowsza oraz wschodu Wielkopolski. Opady będą na ogół bardzo słabe, a w drugiej części dnia zanikną w większej części Podkarpacia i na południu Polski. Mocniej popada na Mazowszu, jednak nie będą to intensywne opady. Spadnie od 1 do 2-3 cm białego puchu.

środa, 5 grudnia 2012

Będzie coraz zimniej. Nawet -18 stopni! Prognoza długoterminowa.

Prezentujemy Państwu prognozę długoterminową na 16 dni. Będzie coraz zimniej, a 14 grudnia może być nawet -18*C! Potem będzie robiło się coraz cieplej, ale i tak max. temperatura wyniesie -1 stopień. Poniżej prognoza w wersji graficznej.


KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ.

Mikołajki białe na zachodzie.

Jutrzejszy dzień to Mikołajki. Na pewno większość osób zastanawia się, czy spadnie śnieg. Spadnie, ale tylko na zachodzie, a w późniejszym czasie na południowym zachodzie. Oto szczegóły.

Na zachodzie zrobi się biało.
Jutro od rana powinno padać w dzielnicach zachodnich Polski. Miejscami śnieg może sypać intensywnie. Z pewnością zrobi się biało i powstanie pokrywa śnieżna, która będzie wahała się w okolicach 3-4 cm, a tam gdzie popada najmocniej, czyli w okolicach Leszna spadnie nawet 5-6 cm białego puchu.

Popada też na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
Opadów śniegu nie unikną mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny. W tamtych rejonach będzie jednak padało słabo, ale utworzy się mała pokrywa śnieżna, która wyniesie 1-3 cm.

Pod wieczór poprószy w Wielkopolsce.
Jutro pod wieczór zacznie prószyć również w Wielkopolsce, ale tam opady będą najsłabsze i spadnie zaledwie 1-2 cm śniegu.

Na pozostałym obszarze bez opadów.
Tam., gdzie opadów nie będzie, będą szanse na rozpogodzenia. A słońce zaświecić powinno w pasie od Mazur, przez Mazowsze, woj. Świętokrzyskie, po Małopolskę. Chmury będą towarzyszyć mieszkańcom Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia, choć w tym ostatnim województwie są szanse na chwilowe przejaśnienia.

Mróz i przymrozek w całej Polsce.
Jutrzejszy dzień zapisze się pod znakiem przymrozka i mrozu w całej Polsce. Najzimniej będzie na wschodzie, południu i miejscami w centrum. W omawianych częściach kraju -4/-5*C. Na Podkarpaciu, w Małopolsce, w woj. Świętokrzyskim, na Podlasiu, Pomorzu, Mazowszu i Kujawach -3*C. Na zachodzie i w Wielkopolsce -2 stopnie. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku. Tam 0*C.

wtorek, 4 grudnia 2012

Nocą znów popada śnieg. Będzie zimno. Szczegóły.


Nadchodząca noc znów upłynie pod znakiem śniegu  i przymrozka w niemal całej Polsce. Gdzie spadnie najwięcej, a gdzie najmniej śniegu? Sprawdźmy.

Sypnie na południu.
Najmocniejszych opadów spodziewamy się na samym południu kraju, a w dalszej części nocy również na południu Podkarpacia. Może spaść 7-8 cm białego puchu. W górach nawet 10. Nieco lżej popada w Małopolsce, na Podkarpaciu, w woj. Świętokrzyskim, na Mazowszu i Lubelszczyźnie, gdzie spadnie 3-5 cm śniegu.

Na północnym zachodzie i zachodzie również zrobi się biało.
Tej nocy popada nie tylko na południu i południowym wschodzie. Opadów śniegu spodziewamy się również na zachodzie i północnym zachodzie, gdzie spadnie 2-4 cm białego puchu. Niewykluczone, że w Wielkopolsce również popada, lecz tam napada od 1 do 2 cm śniegu. W okolicach Piły i Gorzowa Wielkopolskiego może padać mocniej i napada nawet 5 cm śniegu.

Temperatury niskie.
W praktycznie całej Polsce mamy mieć do czynienia z przymrozkiem i mrozem. Najniższe temperatury odnotują mieszkańcy miejscowości podgórskich i Opolszczyzny, gdzie będzie -3/-4*C. Na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, na Warmii i Mazurach, miejscami na Kujawach oraz częściowo w Wielkopolsce termometry wskażą -2/-3 stopnie. Najcieplej będzie na zachodzie i na Pomorzu. W tych rejonach zero.

Rano możliwy paraliż.
Jutro nad ranem możliwy jest paraliż komunikacyjny, w tych miejscach, gdzie będzie padał śnieg. Dlatego trzeba przygotować się na postój w korku. Kierowcy - zachowajcie ostrożność!

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Nocne śnieżyce pozostawiły po sobie ślad.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, ubiegłej nocy na południu, południowym wschodzie i wschodzie Polski sypnęło śniegiem. Również na zachodzie padało. Te opady pozostawiły po sobie ślad.

Najwięcej śniegu w górach i na Podkarpaciu.
Najwięcej śniegu przez tą noc napadało na Podkarpaciu i w górach. Na Podkarpaciu pokrywa śnieżna miejscami sięgała rano 10 cm. W górach spadło ponad 10 cm świeżego puchu. Nieco mniej, ale również dużo śniegu spadło na Lubelszczyźnie i częściowo w woj. Świętokrzyskim, gdzie o poranku leżało 7-8 cm śniegu. W Małopolsce spadło 3-5 cm śniegu. Nieco mniej białego puchu napadało na zachodzie, gdzie opady występowały lokalnie i były przelotne. Ale np. w Bogatyni dziś rano leżało 6 cm śniegu. Nieco mniej już miejscami na zachodzie. Od 1 do 2-3 cm. Temperatura w tej chwili (15:05) w Polsce od 3 stopni na Pomorzu po -5 w górach. Przejaśnienia tylko na Pomorzu. Poza tym pochmurno. Warto podkreślić, że na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie nadal pada drobny, aczkolwiek intensywny śnieg.

Paraliż na drogach.
W większych miastach takich jak Lublin, Rzeszów, czy Kraków mieliśmy rano paraliż komunikacyjny. Wiele  samochodów i autobusów stało w korkach i lepiej było iść do pracy czy szkoły na piechotę, jeśli mieliśmy blisko. Choć to też mogło być niebezpieczne, ponieważ mieliśmy i nadal mamy błoto na chodnikach. Jest ślisko i mokro.

niedziela, 2 grudnia 2012

Mapa z przewidywaną pokrywą śnieżną [AKTUALIZACJA].

Chcielibyśmy Państwu zaprezentować mapkę z przewidywaną ilością pokrywy śnieżnej w czasie od godziny 00:00 (2/3.12.2012r.) do godziny 12:00 (3.12.2012r.) Aktualizacja mapy nastąpi wieczorem - po godzinie 21:00 lub wcześniej.



AKTUALIZACJA GODZINA: 20:40





Prognoza na tydzień 03.12 - 09.12.2012r.


Jutro rozpoczynamy tak na prawdę pierwszy tydzień grudnia 2012. Jaką pogodę przyniesie? Już sprawdzamy.

Poniedziałek
Śnieżny i zimny. Od południa wejdzie strefa intensywnych opadów śniegu. Dzisiejszego wieczora posypie już  na południu. Z biegiem godzin zacznie sypać na Podkarpaciu i w dalszej części Małopolski. Nad ranem sypać już będzie na Lubelszczyźnie, w woj. Świętokrzyskim, na Podkarpaciu i w Małopolsce. Najmocniej sypać będzie na Podkarpaciu. Potem strefa opadów przesunie się bardziej na północ i mocniej zacznie sypać na zachodzie Lubelszczyzny i na południu Małopolski. W godzinach popołudniowych zacznie sypać na  wschodzie Podlasia. Przestanie mocno padać w Małopolsce i częściowo na Lubelszczyźnie. Lekkich opadów śniegu spodziewamy się w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, po Pomorze. Temperatury raczej na poziomie zera. Najcieplej będzie w Wielkopolsce, na Pomorzu i w części środkowej Mazowsza, oraz na północy Mazur. Tam właśnie zero. Lekki mróz zanotują mieszkańcy Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski, zachodu Mazowsza i zachodu Mazur, oraz Dolnego Śląska i zachodu Polski. W w/w regionach będzie -1/-2 stopnie. W górach najzimniej. -4/-5*C.

Wtorek
We wtorek powinno być nieco spokojniej na wschodzie. Jednak na zachodzie i południowym zachodzie spodziewamy się opadów śniegu. Na Dolnym Śląsku, a potem w Małopolsce opady mogą być intensywne. Na zachodzie i w Wielkopolsce opady słabe. Będzie chłodniej. Zwłaszcza na wschodzie, gdzie zanotujemy w pasie od Podlasia, przez Lubelszczyznę, Podkarpacie, po Małopolskę temperatury wahać będą się w granicach -2/-4 stopni. W znacznej części Wielkopolski, na Mazowszu, Mazurach, Pomorzu i północnym zachodzie będzie -1*C, a na zachodzie, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i częściowo w Wielkopolsce termometry pokażą 0 stopni.

Środa
W środę czeka nas miejscami odwilż. Choć jeszcze na przeważającym obszarze Polski będzie panował lekki przymrozek. Opadów może być dużo. Nie popada jedynie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, w woj. Świętokrzyskim, na Opolszczyźnie, wschodzie Dolnego Śląska, częściowo na Mazowszu i częściowo w Wielkopolsce. Poza tym opady lekkiego śniegu lub śniegu z deszczem. Temperatury na plusie na Dolnym Śląsku, południu Wielkopolski, na zachodzie i w centrum Mazowsza. W w/w częściach Polski będzie +1/+2 stopnie. Przymrozka do -2/-3 stopni mogą spodziewać się mieszkańcy Małopolski, południa Podkarpacia i południa Dolnego Śląska. 0 stopni będzie na pozostałym obszarze naszego kraju.

Czwartek
W kolejny dzień tygodnia - czwartek zrobi się znów zimno. Najzimniej będzie w Małopolsce, w woj. Świętokrzyskim, na Podkarpaciu i częściowo na Lubelszczyźnie. Tam -3/-4 *C. Na pozostałym obszarze Polski -1/-2 stopnie. Lekkie opady śniegu tylko na Podlasiu, Mazurach, Mazowszu i na północy Lubelszczyzny. Poprószy też na północnym zachodzie.

Piątek
Piątek też zapowiada się zimno. Padać będzie tylko na północy, ale to przelotnie i słabo. Będzie to raczej śnieg. Temperatury niskie. Najwyższe na północy Dolnego Śląska. Tam 0. Poza tym od -4*C na wschodzie i południu, przez -3 na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Podkarpaciu i na południu Dolnego Śląska, po -2 w pozostałej części Polski. W całym kraju zachmurzenie całkowite. Tylko na południowym wschodzie może chwilami pokazywać się słońce.

Sobota
Pierwszy dzień weekendu zapowiada się bardzo śnieżnie. Co prawda w ciągu dnia popada tylko na południu, to już pod wieczór sypać będzie w Małopolsce, na południu i w centrum Mazowsza. Słabiej popada na Podlasiu, Mazurach oraz na Dolnym Śląsku i zachodzie. Temperatury w ciągu dnia w miarę wyrównane. Od 1 stopnia na Dolnym Śląsku po -4 na krańcach wschodnich Podlasia. Będzie mogło spaść nawet 10-15 cm białego puchu.

Niedziela
Po śnieżnej sobocie i śnieżnej nocy, przyjdzie zimna i śnieżna niedziela. Popada prawie w całej Polsce. Jedynie na północy Wielkopolski, na zachodzie i na północnym zachodzie bez opadów. Poza tym opady słabe. Tylko na Podlasiu i punktowo w Małopolsce mocniej popada. W niedzielę najcieplej będzie na północy, 0 stopni. Poza tym od -1 do -4*C.

sobota, 1 grudnia 2012

Nocą bez opadów. Bardzo zimno.

Najbliższa noc będzie się nieco różniła od ostatnich. Będzie bardzo zimno, ale też nigdzie nie spodziewamy się opadów.

Bez opadów w całej Polsce.
Nadchodząca noc obejdzie się bez jakichkolwiek opadów. Są szanse, że lekko poprószy nad samym morzem, ale szanse są raczej nikłe.

Będzie bardzo zimno.
Najbliższa noc będzie jedną z najzimniejszych w ostatnim czasie, jak nie najzimniejszą. Najzimniej będzie na południu Dolnego Śląska, gdzie będzie -7/-8 stopni. -5 na Dolnym Śląsku, południu Małopolski, południu Wielkopolski i w okolicach Warszawy. -4 stopnie pokażą termometry w centrum Lubelszczyzny, na Mazowszu, w Małopolsce, na Ziemi Łódzkiej, w Wielkopolsce oraz na Opolszczyźnie i w woj. Świętokrzyskim. -2*C będzie na Podlasiu, Podkarpaciu, na północy i zachodzie. Najcieplej będzie na północnym zachodzie Polski. Tam 0*C. Jednak i tam nad ranem będzie przymrozek do -2 stopni.